Odbrana Norveške, ali i sporne sudijske odluke, slomile Srbiju
Sjajan otpor, ali prejake su vicešampionke sveta

Držale su se srpske rukometašice u igri protiv vicešampionki sveta do kraja, pretile, ali da bi se napravilo iznenađenje protiv prejake Norveške ne sme da bude padova tokom 60 minuta. A, mora da bude i malo bolje suđenje... Srbija je upisala prvi poraz na Svetskom prvenstvu, međutim, ovaj je iz kategorije očekivanih, koji ne boli previše. Štaviše, otpor drugoj selekciji sveta može samo da ohrabri – 28:25 (12:11).

Jača odbrana Norvežanki prelomila je meč. Srpska reprezentacija je počela da popušta u tom segmentu u drugom poluvremenu, pa je gotovo svaki napad rivalki završen ili golom iz igre ili dosuđenim sedmercem. Uzalud su bile sjajne odbrane Katarine Tomašević, napad Srbije nije imao prava rešenja.

Tamo i gde su uspevale da prođu pulenke Ljubomira Obradovića, čekala ih je na golu fantastična Margaret Solberg, bez dileme najistaknutija pojedinka utakmice. Kako se meč bližio kraju, tako je razlika rasla i išla do pet golova prednosti (25:20). I tek tada, kada su protivnice dostigle maksimalno vođstvo, probudile su se srpske rukometašice, probale da se vrate u meč, došle su na dva gola zaostatka, mogle i do „minus jedan“, ali nisu im, u neku ruku, dopustile ni Nemice sa pištaljkama, Kutler i Merc, koje su donele nekoliko spornih odluka u korist Norveške.

Veoma dobro su Srpkinje odigrale prvo poluvreme. U dobrom delu su imale i vođstvo, koje je u tri navrata išlo do dva razlike (8:6, 9:7, 11:9), pa i napad da odu na tri pogotka prednosti, ali nisu uspele. Umesto toga, dopustile su Norvežankama na kraju da serijom 3:0 naprave preokret i povedu (12:11).

Briljirale su u prvom delu meča golmanke Katarina Tomašević i Margareta Solberg, koje su uspevale da povremeno potpuno parališu rivalske napade i da „začaraju“ svoju mrežu. Odlična je bila i Jelena Nikolić, desno krilo Srbije, koja je šutirala 3/3, zbog čega su joj Norvežanke skratile prostor za igru u poslednjih deset minuta poluvremena.

U drugom delu vicešampionke sveta su dodatno stegle odbranu, a kvalitet i bolja uigranost su došle do izražaja. Ipak, bila je to veoma dobra partija, na kojoj mogu da se prave planovi za nastavak takmičenja, pogotovo što iznenađenja pucaju svakodnevno.

Najbolja u taboru Norveške bile su Emili Arncen i Stine Oftedal sa po sedam pogodaka, dok su u taboru Srbije bolje od ostalih bile Kristina Liščević sa šest, Dragana Cvijić sa pet i Željka Nikolić i Jovana Stojiljković sa po četiri gola.

Mnogo bitniji meč za reprezentaciju Srbije će biti u četvrtak, kada će ukrstiti koplja sa Holandijom. Biće to direktan okršaj za drugo mesto u grupi.