Zna se kome ide lopta kada se lomi: Mirotićev “a la Novicki“ šut zaledio Moskvu i poništio Džejmsovu trojku! (VIDEO)

Komentari: 3
Barsa se na neverovatan način revanširala Moskovljanima za poraz u prvom delu sezone

Zaledio je Nikola Mirotić ponovo protivničku dvoranu! Kao preslikana scena iz utakmice sa Valensijom, kada je Mirotić pogotkom u poslednjim sekundama doneo pobedu Barseloni. Sada je bilo još spektakularnije! Šut iz okreta, “a la Novicki“ u poslednjoj sekundi - lopta samo lagano trese mrežicu... Barsa je na bolan način savladala CSKA na gostovanju u Moskvi - 82:20 i stigla na korak od toga da obezbedi prednost domaćeg terena u plej-ofu.

Bio je Majk Džejms psihički potpuno odsutan. Blago rečeno neprepoznatljiv. Nismo navikli od njega da tokom 40 minuta ne može da pronađe ritam. Odigrao je jednu od najlošijih utakmica ove sezone, nije bio u stanju ništa da pogodi, ali je ipak, uprkos svemu, Dimitris Itudis nacrtao akciju za njega sedam sekundi pre kraja. Danijel Heket je ubacio loptu u igru, a Džejms iz kornera potegao trojku i doneo izjednačenje domaćinu - 80:80!

Na semaforu je ostalo dovoljno vremena za Barselonu, a Pešić je naredio da lopta ide u ruke Mirotiću. Odradio je karakterističan potez, okrenuo se i šutnuo sa jedne noge. Lopta prolazi kroz obruč. Muk u dvorani u Moskvi, Barselona odnosi pobedu rezultatom 82:80. Klasa je večna!

Posebnu pažnju uoči duela privlačio je obračun krilnih centara Nikole Mirotića i Johanesa Fojtmana. Verovao je Dimitris Itudis da bi Nemac mogao da uspori Mirotića i onemogući ga da kreira i poentira sa niskog posta. Nije se slavno završilo po CSKA, pošto je bivši košarkaš Milvokija ubacio već 15 poena tokom prvog poluvremena. Poentirao je na razne načine, a šlag na tortu bila je trojka preko Džoela Bolomboja u poslednjoj sekundi prvog poluvremena.

Nema ništa čudno u tome da vam Mirotić zatrpa koš, ali i te kako ima u onome što je radio Brendon Dejvis... Bivši centar Žalgirisa na 25 utakmica ove sezone ubacio je samo jednu trojku, a večeras je postigao čak četiri, uz maksimalnu realizaciju! Stručni štab CSKA prilikom skautinga nije ni pomišljao da će Dejvis biti pretnja u šutu van linije 6,75. A ne samo da je bio, već je po prijemu lopte potezao bez razmišljanja i po pravilu bio nepogrešiv.

Ipak, imali smo priliku da gledamo odličnu utakmicu. Pravi derbi. Potpuna suprotnost u odnosu na susret iz prvog dela sezone kada nas je Barsa uskratila za spektakl. Tada joj je CSKA u Blaugrani naneo jedan od najtežih poraza u poslednjih nekoliko godina (67:96), što je značilo da ekipa Svetislava Pešića sprema osvetu u Moskvi. Videlo se to već od starta...

Kori Higins bio je silno motivisan protiv bivšeg kluba, sa kojim se dva puta popeo na krov Evrope, pa je utakmica počela upravo njegovim poenima. Mirotić se nadovezao trojkom, pa je Barselona u potpunosti kontrolisala rezultat tokom prve četvrtine. Međutim, probudio se CSKA na krilima Daruna Hilijarda. Amerikanac je prošle sezone u dresu Baskonije često bio raspoložen u duelima sa Barselonom, pa dobro šutersko izdanje nije izostalo ni večeras.

Pomogao je Hilijard ruskoj ekipi da dođe do preokreta, te na poluvreme ode sa prednošću 40:37. Nastavak meča doneo je potpuni egal i rezultatsku klackalicu, pa su se timovi smenjivali u vođstvu do kraja meča. Nije se nazirao pobednik do poslednjeg minuta, a delovalo je da je CSKA bliži trijumfu posle pogotka Majka Džejmsa za četiri poena prednosti na pet minuta pre kraja.

Usledio je drastičan pad Itudisove ekipe, koja je bila bez napadačkih rešenja u trenucima kada se lomio meč. Zasluge za to idu i Barseloni, koja je poznata po vrhunskoj odbrani, pa su izabranici Svetislava Pešića zatvorili sve prilaze ka košu. Bila je to odlična prilika za Katalonce da stignu do preokreta, a to su i učinili serijom 8:0 za koju su najzaslužniji bili Mirotić i Higins.

Ušlo se u poslednji minut s vođstvom gostiju 78:75, a Nikita Kurbanov propustio je priliku da donese izjednačenje moskovskoj ekipi promašenom trojkom 55 sekundi pre kraja susreta. Usledila je već pomenuta završnica, u kojoj je Majk Džejms prvo pogodio trojku za izjednačenje pet sekundi pre kraja, da bi Nikola Mirotić spektakularnim pogotkom doneo pobedu Barseloni.

Kod pobedničke ekipe najefikasniji je bio junak meča Mirotić sa 23 poena i osam skokova. Zapaženu partiju protiv bivšeg kluba pružio je Higins postigavši 17 poena, dok je 16 ubacio Dejvis, uz već pomenute četiri trojke. U moskovskom sastavu petorica igrača imala su dvocifren učinak. Danijel Heket postigao je 17, Hililjard 14, Džejms 12, Kurbanov 11, dok je Kajl Hajns dodao 10 poena.

U duelu dve poslednjeplasirane ekipe u Evroligi Bajern je iskoristio katastrofalnu formu u kojoj se Zenit nalazi i nanese mu peti uzastopni poraz na domaćem parketu u svim takmičenjima. Sastav Olivera Kostića slavio je u Sankt Peterburgu rezultatom 77:68 i tako upisao tek drugu pobedu na gostovanjima u elitnom evropskom takmičenju.

Nije Zenit imao rešenja za Grega Monroa. Bivši dugogodišnji NBA centar radio je šta je hteo u reketu domaćina oborivši lični rekord u Evroligi sa 26 poena uz osam skokova i pet asistencija. Njegova ubedljivo najbolja partija otkako je stigao u Bajern pred početak sezone. Gustavo Ajon i roviti Kolton Ajverson, koji se nedavno oporavio od povrede šake, nisu imali rešenja za Monroa.

Bio je ruski tim bolji u prvom poluvremenu, kontrolisao rezultat, ali kao da je zaboravio da igra košarku u nastavku. Izabranici srpskog stručnjaka Olivera Kostića delovali su znatno nadmoćnije u drugom delu igre, pa su uglavnom imali prednost između četiri i osam poena.

Ušlo se u neizsvenu završnicu u kojoj je ponovo glavnu reč imao Monro, te tako doneo pobedu ekipi iz Minhena. Monroa su pratili Pol Cipser sa 13 poena, odnosno Vladimir Lučić sa 10 poena i tri skoka uz šut igre 5/10 za 33 minuta na parketu. Sa druge strane istakao je Ostin Holins sa 18 poena, dok je Ajon dodao jedan manje.