Panter i Perperoglu za srećan kraj rolerkostera

Komentari: 140
Neverovatna partija grčkog košarkaša u poslednjoj četvrtini, Panter imao ludo šutersko veče

Doktor, čovek za velika dela, ma i više od toga! To je Stratos Perperoglu! Koliko je nedostajao Crvenoj zvezdi grčki košarkaš za vreme dok je bio povređen videli smo večeras i za to mu je bilo dovoljno samo deset minuta košarke u poslednjoj četvrtini! Bila je Zvezda u potpunom kanalu pred ulazak u poslednjih deset minuta igre, gubila je sa 11 poena razlike, a onda je na teren stao stameni Grk. Hvatao je sve, bacao se na svaku loptu i pogađao nemoguće. Rezultat – velika pobeda crveno-belih, koja ih vraća u borbu za plasman u plej-of - 78:73.

Ali ne sme se zaboraviti ni partija sjajnog Kevina Pantera. Letele su trojke Amerikanca, koji je večeras odlučio da zameni "odsutne" Lorenza Brauna i Bilija Berona, koji nisu imali preterano dobro šutersko veče. Hladnokrvan je bio bek Zvezde baš onda kada je to bilo najpotrebnije, pogodio je 10/11 slobodnih bacanja, ubacio je dve jako važne trojke iz pet pokušaja i takođe je igrao važnu ulogu u ogrnomnom trijumfu. Meč je na kraju završio sa čak 24 poena, uz 28 indeksnih poena kraj svog imena.

Koliko je ovo bio lud meč, govori podatak da su crveno-beli na kraju prve četvrtine gubili sa 12 poena, pa su poveli na poluvremenu, a onda ponovo bili iza 11 poena pred ulazak u poslednjih deset minuta… Nije blistao Lorenzo Braun (završio je sa nula poena, 0/8 iz igre), nije bio preterano raspoložen ni Bili Beron, ali su Majkl Odžo i već pomenuti Kevin Panter uz apsolutno preporođenog Stratos Perperoglu odlučili da ih odmene. Igrao je odlično i Marko Jagodić-Kuridža u odbrani, pa je uprkos velikom deficitu Zvezde na skoku u tim poslednjim momentima ipak delovalo da je Zvezda bliža pobedi.

I to se ispostavilo kao tačno. Iako ovaj duel nije plenio kvalitetom i iako je bilo tu mnogo problema u igri crveno-belih, naročito na skoku i na šutu za tri poena, videli smo da je Zvezda sposobna da dobije Zelene. Potpunu dekoncentraciju smo videli u prvoj i u trećoj četvrtini tokom kojih je Zvezda zbirno postigla samo 20 poena, a na kraju je sve stalo u poslednjih nekoliko napada. Zvezda je zategla odbranu, onemogućila je Džimera Fredeta i Nika Kalatesa da idu na poznate prodore, a posao u napadu su fantastično radili Panter i Perperoglu. Međutim, vredi pomenuti i energiju koju je u odlučujućim momentima davao Čarls Dženkins...

Mogao se čuti svaki uzdah u poslednjem minutu ovog meča. Umeo je Nik Kalates da pogodi sve tokom karijere, umeo je i Džimer Fredet da izbroji do 70 poena, ali večeras u "Štark areni" jednostavno nije bilo pisano da donesu pobedu Zelenima. Promašio je Kalates trojku, Beron je mogao na drugoj da penalima reši pitanje pobednika, ali je promašio jedno i drama je nastavljena. Međutim, Dešon Tomas je bio neprecizan, Zvezda je uhvatila skok i to je bilo to.

Brojke kažu da je uz Kevina Pantera koji je postigao 24 poena, jedini dvocifren bio upravo Stratos Perperoglu u timu Zvezde. Grk je šutirao 2/4 za dva, 1/2 za tri i 5/7 sa linije penala. Sa druge strane, najefikasniji su bili Dešon Tomas i Jorgos Papajanis sa po 12 poena, te Džimer Fredet koji je izbrojao do 11.

A nije lepo počelo. Izuzetno lošu košarku smo gledali u prvoj četvrtini. Baš dugo su bez ideje bili i jedni, a i drugi, pa smo gledali seriju promašaja, izgubljenih lopti i nekih zaista početničkih grešaka. Atmosfera u najvećoj beogradskoj dvorani bila je hladnija iz minuta u minut, pošto je Zvezda ipak bila ta koja je prednjačila kada je loša igra u pitanju.

Već od samog starta Zeleni su bili ti koji su uzeli bolji zamah. Uglavnom su pokušavali da nekim prodorima dođu do poena i to im je polazilo od ruke. Poenima Nikosa Papasa su tako već nakon pet minuta došli do dvocifrene prednosti. Dragan Šakota je odlučio da sve preseče minutom odmora, ali se ispostavilo da je u toj nameri samo omeo gostujuće košarkaše, ali da istovremeno nije trgao svoje. Jer naredna dva i po minuta nismo videli apsolutno nijedan poen, kako iz igre, tako ni sa linije za slobodna bacanja.

U takvom kontraritmu je i završena ova uvodna deonica. Nije ekipu Zvezde služio šut, mnogo je puta promašio Bili Beron, a van ritma je bio i Lorenzo Braun. Stoga ni ne čudi što je semafor nakon uvodnih deset minuta košarke pokazivao da je Zvezda postigla svega devet poena. Zeleni su vodili sa, za njih odličnih 12 razlike – 9:21.

Ni početak drugog kvartala nije nam doneo neki boljitak, bar kada je reč o samom kvalitetu košarke. Ređale su se greške, promašeni ziceri, potpuno van ritma su bili bekovi obe ekipe i poene smo uglavnom dobijali sa linije za slobodna bacanja ili iz reketa. Panatinaikos je u dva navrata došao do 13 poena prednosti, a onda je Zvezda konačno pokazala da može da se bori sa Zelenima.

Delom zbog odlične timske odbrane, delom zbog potpune dekoncentracije Panatinaikosa u napadu, drugi deo druge četvrtine doneo nam je veliku promenu kada je reč o energiji. Zvezda je krenula da „sipa“ poene jedan za drugim. Posebno je bila važna uloga Marka Jagodića-Kuridže i Majkla Odža u ovim trenucima na terenu, kako u odbrani, tako i u napadu. I malo po malo, velika rezultatska zaliha Zelenih počela je da se topi. Krenule su tada i trojke, počeli su da pogađaju Davidovac i Panter, a nakon zakucavanja ovog prvog Zvezda je po prvi put na ovom meču povela, a na tom mestu je ostala i na pred veliki odmor – 35:32.

I umesto da na tom talasu nastavi da „jaše“ u trećoj četvrtini, Zvezda je gotovo odmah po početku ovog kvartala prepustila prednost gostima i počela naglo da tone. Rezultat je koliko-toliko još uvek bio u egalu negde do polovine treće četvrtine, kada je na semaforu stajao samo jedan poen razlike, ali je nakon toga na terenu samo bio Panatinaikos, tačnije, Džimer Fredet. Odlični košarkaš gostiju je sam napravio niz od osam uzastopnih poena, a uz pomoć trojke Veslija Džonsona, Zeleni su opet došli do dvocifrene prednosti.

Trgla se malo Zvezda krajem ovog kvartala, pokušala je da smanji razliku, ali se Panatinaikos uspešno održavao iznad vode i u poslednju četvrtinu ušao sa sasvim zadovoljavajućom zalihom od 11 poena – 46:57.

Poslednja deonica donela nam je rovovsku borbu na obe strane. Imala je Zvezda veliku želju da se vrati i da pokaže da tada aktuelna razlika nije realan odnos snaga na terenu, uspela je da poenima Stratosa Perperoglua na oko šest minuta pred kraj priđe na sedam poena zaostatka, ali je odbrana na drugoj strani bukvalno svašta propuštala.

Stratos Perperoglu ipak se sam bio namerio da sruši Zelene, pa ga je u napadu u tim momentima bilo gotovo nemoguće zaustaviti. Malo po malo, razlika je nastavila da pada, a na nekih 180 sekundi pred samu završnicu Zvezda je ponovo povela za erupciju navijača u "Štark areni". Možda je moglo da ostane bez drame, ali je na kraju sve rešeno u neizvesnoj završnici.

Ušla je Zvezda sa prednošću u taj poslednji minut nakon trojke Kevina Pantera, promašili su trojke za Panatinaikos Nik Kalates i Dešon Tomas, mogli su Zelenima bar da donesu produžetak, ali im se jednostavno nije dalo. Crveno-beli su odigrali fantastičnu odbranu i na kraju su zasluženo slavili u "Štark areni". Za nadu i za buđenje pred završne činove u Evroligi.

CRVENA ZVEZDA - PANATINAIKOS 78:73 (9:21, 26:21, 11:25, 32:16)

Dvorana: "Štark arena"
Gledalaca: 12.867
Sudija: Migel Anhel Perez, Mehdi Difala, Eduard Udijanski

CRVENA ZVEZDA: Panter 24, Braun, Perperoglu 12, Davidovac 8, Lazić, Beron 8, Gist 2, Jagodić-Kuridža 5, Dženkins 2, Simanić, Odžo 8, Štimac 9
PANATINAIKOS: Tomas 12, Rajs 4, Papajanis 12, Rautins, Papapetru 2, Papas 10, Džonson 3, Fredet 11, Kalates 9, Vili, Mitoglu 10, Bentil