Nesalomiva je Barsa! Pešić začinio čorbu u poslednja tri minuta i uništio PAO

Komentari: 1
Zeleni imali nerešen rezultat na 180 sekundi pred kraj, na kraju izgubili dvocifrenom razlikom

Ludo je bilo u Atini, ali Barsa slavi! Neverovatni Svetislav Pešić sačuvao je od svoje ekipe najbolje za kraj. Mučila se Blaugrana protiv Zelenih dugih 30 minuta, a onda je odigrala poslednje poluvreme za udžbenike, gde je naročito zasijala u poslednja tri minuta i tako ostvarila vrednu pobedu kojom nastavlja poteru za Realom za drugo mesto na tabeli - 81:92.

Činilo se da Panatinaikos „ima“ Barselonu, vodio je sa čak 11 poena prednosti početkom treće deonice, ali je Barselona uspela da se izdigne iz mrtvih i da ovaj meč uvede u neizvesnu poslednju četvrtinu. Oba tima su bila izjednačena gotovo po svim statističkim parametrima, pa ne čudi zbog čega smo do samog kraja gledali potpuni rezultatski egal.

Najefikasniji kod domaćih bio je Jorgos Papajanis sa 14 poena, dok je jedan manje imao Džimer Fredet. Kod gostiju se istakao Nikola Mirotić sa 20 poena, potom je blistao Kori Higins sa 17 poena, dok je Malkolm Dilejni imao 15 poena.

Prva četvrtina uglavnom nam je donela prilično ujednačenu borbu. Panatinaikos jeste konstantno vodio, ali to nije bila razlika kojom je mogao da se „hvali“, pošto je tim Svetislava Pešića stalno bio koji korak iza. Tako je nakon uvodnih deset minuta bilo samo plus dva (23:20), da bi tek na početku drugog kvartala PAO krenuo malo ozbiljnije napred i tada pokazao ozbiljnije nagoveštaje „jurnjave“ za pobedom. Tako je na poluvremenu bilo sasvim solidnih plus sedam za Zelene – 45:38.

Činilo se odmah po povratku sa pauze da će PAO ovde vrlo lako zabeležiti izuzetno ubedljiv i lagan trijumf. Domaći su otišli na plus 11 i krstaraili su terenom, igrali su prilično lepo, brzo i atraktivno, a publika im je davala dodatni vetar u leđa. To kao da je iznerviralo momke Svetislava Pešića koji su uspeli da se trgnu, te da do kraja ovog perioda naprave seriju kojom su prišli na samo posed zaostatka – 69:67.

Poslednja deonica donela nam je pravu klackalicu. Prvo je PAO došao do plus četiri, da bi nakon toga Barsa pogodila dve trojke kojom je iskočila ispred. No, Zeleni su uzvratili i drama je nastavljena… Za razliku od uvodnih 30 minuta, u poslednjih deset se igralo na nešto manje poena.

Nije tajna da Bajern ove sezone ne snalazi baš najbolje u Evroligi. Tim iz Minhena se nalazi na deobi poslednjeg mesta na tabeli sa Zenitom iz Sankt Peterburga, pa je u skladu sa tim odigrao meč protiv lidera, Anadolu Efesa. Tim Ergina Atamana sjajno je odigrao u odbrani tokom prvog dela igre, kada je stekao ključnu prednost, a na kraju je slavio važnu i ubedljivu pobedu – 63:88.

Ključna za rezultat svakako je bila druga četvrtina tokom koje je Efes ograničio Bajern na samo osam postignutih poena, otišao na dvocifrenu prednost i nije uspeo da je ispusti sve do samog kraja susreta. Odlično ih je služio šut sa distance, dok Bavarci sa druge strane nisu najbolje delovali na šutu za tri poena.

Bilo kako bilo, može se reći da je sve išlo „redovnom“ linijom. Tako je najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio Rodrig Boboa sa 16 poena, dok su kod domaćih najbolji bili Vladimir Lučić i Maodo Lo sa po 14 postignutih poena.

Samo tokom prvog kvartala Bajern je uspevao da održi kakav-takav rezultatski priključak za gostima. Sve je krenulo serijom 8:2 koju su napravili domaći, nakon čega je usledila reakcija na drugoj strani igrališta. Malo po malo, tim Ergina Atamana preuzimao je sve u svoje ruke, pa je vodio na kraju prvih deset minuta (17:19). Druga deonica donela je dalje probleme Bavarcima, koji gotovo ništa nisu mogli da pogode. Od polovine ovog perioda, pa do poluvremena usledila je serija Efesa od 12:2, kojom je razlika otišla na dvocifrenu, a tu se i nalazila na pauzi – 25:37.

Uz manje ili veće oscilacije, Efes je nastavio da održava prednost i tokom treće četvrtine. Uspeo je odmah na startu Bajern da se spusti na „samo“ minus devet, ali je turski tim najviše preko Singltona i Plajsa uspeo da odgovori i napravi seriju od 8:0 kojom je dodatno ohladio domaće navijače. Tako je pred završnih deset minuta na semaforu pisalo komotnih 48:62 za goste.

Poslednja deonica donela je samo odrađivanje posla. Efes je nastavio da uvećava svoju prednost, a do kraja je komotno slavio i već može da razmišlja o nekim narednim protivnicima.