Horor Željka Obradovića se nastavlja: Fener bez poena poslednjih pet minuta, Galata serijom 13:0 slavio u velikom derbiju

Komentari: 7
Nijedna prednost ove sezone nije sigurna u rukama žuto-plavih

Još jedno veče za zaborav za navijače Fenerbahčea. Nisu još rane zarasle od onog ubedljivog poraza protiv Reala u Evroligi, a danas je usledio još jedan, veliki šamar. Samo je ovoga puta došao u domaćem šampionatu. Ekipa Željka Obradovića uspela je da ostane bez poena punih 300 sekundi na kraju utakmice, dopusti rivalu da napravi seriju 13:0 i slavi veliku pobedu - 75:80.

Ovaj poraz samo je dodatno udaljio Fenerbahče od drugog mesta na tabeli, pošto će Pinar Karšijaka sutra imati priliku da pobedom protiv Gacijantepa ode na dva koraka ispred tima Željka Obradovića. Sa druge strane, Galatasaraj se tako opasno približio gostima i umešaće se u borbu za prednost domaćeg terena u četvrtfinalu. Ne bi bilo čudno da susret ova dva tima gledamo na prvoj stepenici plej-ofa.

Ako je nešto večeras presudilo pobednika, to je onda definitivno skok. Zapravo, Fenerbahče može da bude i zadovoljan rezultatom, s obzirom na to da je imao čak 18 skokova manje od Galatasaraja (26:44). Doduše, gostujući sastav je imao čak 18 izgubljenih lopti i nešto slabije procente iz reketa.

Timski su odigrali košarkaši Galatasaraja, podelili su minutažu, ali i poene, pa je najefikasniji bio Zakari August sa 17 poena i čak 15 skokova, čime je ostvario dabl-dabl učinak (7/11 za dva, 3/7 sa penala), a pratili su ga Džon Roberson sa 15 poena, potom Aleksandar Pojtres sa 13 poena, a krug dvocifrenih zaorkužuju Jigit Arslan sa 12 poena, te Aron Harison koji je meč završio sa 11 poena.

U sastavu Željka Obradovića, večeras se istakao Nando de Kolo, koji je ubacio 15 poena, mada nije imao blistave procente (3/5 za dva, 3/8 za tri), poen manje je upisao Melih Mahmutoglu, dok je Derik Vilijams postigao 13 poena. Dvocifren je bio i Jan Veseli sa deset poena.

Meč je mnogo bolje počeo za domaće, koji su uspeli da ograniče Galatasaraj na samo četiri poena u uvodnih pet minuta i da serijom 15:4 odmah steknu dvocifrenu prednost. Međutim, nisu uspeli dugo da je održe na tako visokom nivou, pa su košarkaši gostujuće ekipe prišli na samo tri poena zaostatka pred drugu četvrtinu (22:19). Držao je Fener prednost negde do polovine drugog perioda, nakon čega je Galata uspela da upali motore i serijom 9:0 preuzme vođstvo. Igralo se potom posed za posed, pa ne čudi što je razlika na poluvremenu bila minimalna – 39:38.

Po povratku sa pauze igralo se u manjim ili većim naletima. Prvo je Fener uspeo da stekne pet poena prednosti, da bi negde pred kraj ove četvrtine usledila nova serija od 10:0 gostiju kojom su uspeli da preuzmu vođstvo pred završnih deset minuta igre (53:57). Kratko je trajala ta prednost Galate, pošto je Fener predvođen Nandom de Koloom i Melihom Mahmutogluom uspeo da dođe do plus osam pred završnih pet minuta. A onda…

Potpuni raspad. Ako se tako uopšte i može nazvati igra Fenerbahčea u završnih 300 sekundi utakmice. Vredi li pomenuti da košarkaši Željka Obradovića za to vreme nisu postigli nijedan jedini poen i da su na drugoj strani gosti naređali ukupno 13 za veliku pobedu. Pokušao je Mahmutoglu da trojkom donese produžetak na osam sekundi do kraja, ali kada su domaći do tada promašili sve, onda ne čudi što su i taj poslednji šut. Harison je samo potvrdio pobedu sa linije za slobodna bacanja.

TURSKA 1 – 20. KOLO

Orman - Sigorta ITU 73:70
Tofaš - Bahčešehir 77:76
Darušafaka - Turk Telekom 77:80 (nakon produžetka)
Fenerbahče - Galatasaraj 75:80
Bandirma - Bujukčekmedže 99:65

16.00: Bešiktaš – Afjon Beledije
18.15: Pinar Karšijaka – Gacijantep