Himki pokazao moć u malom ruskom derbiju u Evroligi, Šved i Buker prelomili rafalima

Zenit i dalje čeka prvu pobedu u Evroligi na domaćem terenu

CSKA je neprikosnoveni vladar ruske košarke, ali se ove sezone vodi bitka i za “ruski broj 2” u Evroligi. Zenit se ipak pokazao kao nedostojan izazivač Himkiju i večeras je doživeo novi poraz u Evroligi. Tim iz Podmoskovlja je slavio 87:73 u Sankt Peterburgu i nastavio sa osličnim rezultatima.

Himkiju je ovo bila peta pobeda u sedam utakmica, na pravi način su odgovorili posle poraza u Beogradu, dok Zenit ostaje na one dve pobede posle produžetaka nad Olimpijakosom i Žalgirisom u gostima. Domaći parket i dalje ostaje uklet za debitanta u Evroligi.

Zenit je bolje otvorio meč i vodio u većem delu prve četvrtine kada je Ajon dominirao pod košem, a Ostin Holins rešetao sa distance i ubacio 13 poena. Međutim, Buker i Šved su održavali Himki u igri i izborili izjednačenje na kraju kvartala. Jonas Jerebko je sa devet vezanih poena otvorio drugu četvrtinu i doneo vođstvo Himkiju, da bi potom u seriju ušao Aleksej Šved i sa deset minuta poslednjih pet poena doneo gostima vođstvo od 12 poena razlike.

Zenit je uhvatio priključak u trećoj četvrtini preko Ajona, Albisija i Holinsa, prišao i na samo dva poena razlike, ali nije uspeo da preokrene. Devin Buker se razoropadio u poslednjoj četvrtini i odveo Himki na nedostižnih 15 poena prednosti.

Gosti su trojke šutirali odličnih 43 odsto (12/28), bili bolji u skoku (33:27), imali više asistencija (24:19) i u svim segmentima nadigrali Zenit kod kojih je Holins zakazao u završnici. Buker je sa 20 poena bio najefikasniji u pobedničkom timu. Za dva poena je šutirao 7/11, a za tri 2/3. Šved je isporučio svoju porciju sa 19 poena uz nešto slabiji procenat trojki (3/9), a Stefan Jović je meč završio sa skromnih pet poena, tri asistencije i četiri ukradene lopte. Kod Zenita je najefikasniji bio Holins sa 25 poena, ali ga je na kraju izdao šut za tri poena - 5/14.