Džejms sa 27 poena presudio Zenitu, Žalgiris može da namiriše najboljih osam

Komentari: 1
Tim Šarunasa Jasikevičijusa sve bliži plasmanu u plej-of

Mučio se CSKA poprilično dugo da slomi otpor žilavih košarkaša Zenita, koji su večeras u Moskvu došli sa dve pobede na minulih 11 utakmica. Međutim, gosti iz Sankt Peterburga su se danas odlično pokazali, predvođeni Ostinom Holinsom pravili su velike muke odbrani Armejaca, ali su na kraju ipak morali da potpišu kapitulaciju. Za Majka Džejmsa nije bilo leka – 86:78.

Košarkaš Armejaca meč je završio sa 27 poena na svom kontu uz odlične procente sa distance (4/9 za dva, 4/6 za tri, 7/7 sa penala), pa je još jednom potvrdio da se nalazi u izvanrednoj formi pred završnicu sezone. Imao je solidnu podršku u Johanesu Fojtmanu koji je upisao 13 poena, te Darunu Hilijardu koji je meč završio sa 11 poena, odnosno Kajlu Hajnsu koji je postigao 10 poena.

Sa druge strane, dominirao je već pomenuti Ostin Holins sa čak 28 poena (7/10 za dva, 4/6 za tri, 2/2 sa penala), a jedini dvocifreni uz njega bio je Tim Abromaitis koji je susret završio sa 13 poena kraj svog imena.

Dve ekipe bile su gotovo poravnate u svim statističkim parametrima, ali je na kraju ipak presudio nešto manji izgubljen broj lopti kod domaćih, odnosno veći broj pogođenih trojki. Sve ostalo bilo je gotovo u egalu.

A tako je meč i krenuo. Čitavo prvo poluvreme dva tima su se nadmetala i smenjivala u vođstvu. Zenit je bolje otvorio meč serijom 11:2, ali je CSKA brzo uzvratio i meč uveo u potpuni egal. Armejci su na poluvremenu mogli da imaju i ubedljiviju prednost, ali su morali da se zadovolje sa samo tri poena plusa – 46:43.

Početkom drugog dela igre, predvođeni raspoloženim Džejmsom, domaći su otišli na solidnu zalihu od 11 poena. Međutim, ni to nije bio konačan udarac za Zenit, koji je do kraja kvartala prišao na samo četiri poena, ali je u završnu deonicu otišao sa minusom od osam poena (66:58). Poslednja deonica bila je gotovo preslikana. Ponovo je CSKA u jednom momentu došao do plus 11, ponovo je Zenit prišao na četiri poena minusa, ali je Majk Džejms stavio konačan pečat i sa još četiri poena u završnici postavio konačan rezultat.

Žalgiris nezaustavljivo grabi ka novom čudu! Prošle sezone mnogi su ih otpisali pred sam kraj sezone, govoreći da nema teoretske šanse da se nakon lošeg starta dograbe mesta među najboljih osam. Isto to su učinili mnogi i ove godine, ali momci Šarunasa Jasikevičijusa sada već mogu da „namirišu“ mesto među najboljih osam posle pobede nad direktnim konkurentom za završnicu, Himkijem - 96:85.

Fantastičnu napadačku utakmicu odigrali su domaći košarkaši. Ulazilo im je sve što su želeli sa distance, pa čak ni takva šuterska ekipa kakva je Himki nije mogla da im parira. Sveli su košarkaši Šarunasa Jasikevičijusa greške na apsolutni minimum i na kraju su morali da slave možda i ubedljiviju pobedu.

Najefikasniji u ekipi Žalgirisa je na kraju bio Zek Ledej koji je ubacio 23 poena (7/10 za dva, 2/3 za tri, 3/5 sa penala), a dvocifreni su bili Kejsi Rivers sa 15 poena, Lukas Lekavičijus sa 14 poena, Arturas Milaknis sa 12 poena i Edgaras Ulanovas sa 10 poena. Na drugoj strani, Aleksej Ševed je bio standardno dobar sa 24 poena, Jonas Jerebko je imao dabl-dabl sa 17 poena i 10 skokova, dok je Janis Tima ubacio 20 poena. Stefan Jović je zaokružio krug dvocifrenih sa 10 poena.

Već prva četvrtina nagovestila je u kom će se smeru meč odvijati. Žalgiris je nakon uvodnih deset minuta stekao deset minuta prednosti (29:15), da bi tokom druge deonice ta razlika otišla i na ogromnih plus 20. Do kraja poluvreme je Himki uspeo koliko-toliko da se konsoliduje, ali je i dalje imao vrtoglavo veliki zaostatak – 50:34.

Veliki pad u igri Žalgirisa desio se tek krajem treće deonice, kada je sa 16 poena, koliko je iznosila na poluvremenu, razlika pala na svega šest poena (64:58), koliko je bilo pred poslednjih deset minuta igre. Međutim, to nije poremetilo Litvance koji su poenima Edgrasa Ulanvoasa otišli na 11 poena razlike na tri minuta pred kraj, čime su, čini se, stavili tačku na ovaj duel.