Bruka Litvanije, Nemačka rutinski sa Francuzima, Crna Gora i Bosna uspešne na startu

Uzbudljivo je bilo širom Evrope

Prvoklasno iznenađenje priredila je Belgija koja je ubedljivo savladala Litvaniju u prvom kolu grupe C - 86:65.

Belgija je krenula odlično od samog starta i posle prve četvrtine imala dvocifrenu prednost (23:9), a do poluvremena Litvanci su ubacili svega 21 poen. Prednost je iz četvrtine u četvrtinu sve više rasla, krajem trećeg kvartala iznosila ogromnih 37 poena, ali su Litvanci uspeli da umanje bruku u poslednjoj deonici, ubacivši 34 poena, više nego u prethodne tri!

Najbolji kod pobednika bio je Retin Obasohan sa 21 poenom, Džonatan Tabu je ubacio 16, a Pjer-Antoan Žile 11. Kod Litvanaca jedini dvocifreni bili su Moteijunas sa 17 i Kuzminskas sa 15 poena.

Nismo navikli da vidimo Litvaniju u ovakvom izdanju, ali to su kvalifikacije...

U najzvučnijem okršaju dana Nemačka je ubedljivo savlada Francusku u prvom kolu grupe G i već na startu kvalifikacija napravila ogroman korak u borbi za plasman na Evropsko prvenstvo - 83:69.

Ni jedni ni drugi nisu mogli da računaju na svoje najbolje igrače, ali se to više osetilo u igri Francuske. I pored toga, gosti su krenuli nešto bolje. Štaviše, Francuzi su početkom druge četvrtine vodili sedam razlike (19:26), ali je tada usledio pad u igri koji su Nemci uspeli da iskoriste i do odlaska na odmor preokrenu rezultat (41:34).

U nastavku se prednost Nemaca samo povećavala, a serijom 8:0 krajem trećeg kvartala  domaći su se dodatno odvojili i do kraja nisu dozvoljavali Francuzima da se ozbiljnije približe. Najefikasniji kod domaćih bio je Robin Bencing sa 22 poena, Jošiko Saibu je ubacio 19 , dok se kod Francuza istakao David Mišino sa 16.

Bosna i Hercegovina je u uzbudljivom meču savladala Letoniju u Rigi - 61:62. Prva četvrtina bila je ujedno i najefikasnija na meču, a odličan procenat šuta nije dozvoljavao nijednom timu da se značajnije odvoji, pa je Letonija na odmor otišla sa šest poena prednosti - 36:30.

Sredinom treće četvrtine domaćin stiže do maksimalnih 12 poena razlike, ali je onda usledila serija gostiju od 16 koševa. Letonci su uzvatili sa 8:0 i stigli do nove prednosti. U poslednjem minutu Adin Vrabac je pogodio za novi preokret, što je bilo dovoljno za pobedu, jer domaćin nije iskoristio poslednji napad.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Edin Atić sa 15 poena, Miralem Halilović ubacio je 13, a Aleksandar Lazić deset. Kod Letonaca su prednjačili Martin Mejers i Martin Laksa sa po 13 poena.

Do trijumfa je stigla i Crna Gora, ali znatno teže nego što se očekivalo. Izabranici Boška Radovića savladali su Velik Britaniju i opravdali ulogu favorita - 81:74.

Crnogorska selekcija stekla je dvocifrenu prednost već u prvoj četvrtini (24:14), koja je sredinom treće deonice porasla na maksimalnih 15 poena (59:44). Britanci su u poslednjih deset minuta uspeli da se vrate u meč i razliku svedu na svega tri poena, ali ne i da pomrse konce domaćinu.

Najefikasniji u domaćoj selekciji bio je Džastin Kobs sa 20 poena, Marko Todorović je ubacio 16. Kod Britanaca se istakao Majls Hison sa 20 poena.