Utreht slomio koplja, Ajaks ispao u polufinalu Kupa i preti mu totalni sunovrat (VIDEO)

Komentari: 6
Raspad sistema, prvi put posle 20 godina Kopljanici gube četiri od pet mečeva u nizu
©AFP

Prošle sezone dva minuta delila su Ajaks od finala Lige šampiona, ali se na kraju okitio duplom krunom u Holandiji, sada mu u razmaku od dve sedmice preti totalni sunovrat sezone! Posle eliminacije od Hetafea u šesnaestini finala Lige Evrope, poraza od Heraklesa i AZ Alkmara za gubitak čelne pozicije, Utreht je na svom terenu rutinski savladao ekipu Erika ten Haga i otišao u finale holandskog Kupa – 2:0 (1:0)!

Potpuni Ajaksov sunovrat u ove dve sedmice! Najlepša priča prošlosezonskog izdanja Lige šampiona nalazi se u slobodnom padu koji izgleda niko i ništa ne može da zaustavi! Ten Hag se za ovu utakmicu odlučio samo za nekoliko promena u odnosu na standardnu postavu, sa Edsonom Alvarezom i Jirgenom Ekelenkampom koji su uskočili u startnih jedanaest, ali ni to nije sprečilo Utreht da gotovo bez previše muke oduzme prvi trofej Ajaksu i ode u finale gde će čekati pobednika duela Fajenorda i drugoligaša NAC Brede. Dušan Tadić je odigrao svih 90 minuta, ali se stopio u sivilo celog tima...

Utreht je do vođstva stigao već posle pola časa na pogodak Sandera van de Streka. Odlično je anticipirao let lopte posle centaršuta Simona Gustafsona i snažno pucao glavom, na šta Andre Onana bio potpuno nemoćan.

Ajaks jeste imao drastično veći posed lopte (26-74% na kraju), ali to se na terenu nije osetilo, jer je rezultat odavao potpuno drugačiji utisak. Jesu Kopljanici kružili oko šesnaesterca domaćina, ali nikako nisu uspevali da priprete konkretno. Zato je usledila kazna u 65. minutu, kada je Gustafson krunisao dobru partiju i s bele tačke duplirao vođstvo.

Ajaks je do kraja utakmice delovao potpuno indisponirano. Pokušavao je nešto da kreira, ali bez mnogo uspeha, a nisu pomogle ni izmene koje je Ten Hag izvršio posle tog drugog pogotka domaćina, pa tako Huntelar i Marin nisu imali neki preterani uticaj na to da se kvalitet poboljša... Ubrzo je došlo i ono neizbežno – poraz. Četvrti u poslednjih pet utakmica, što se dešava prvi put još od davne 2000. godine...