Nije gotovo ludilo u Švedskoj: Jurgordenu treba još bod, Malme priželjkuje čudo (VIDEO)

Komentari: 5
Hamarbi će takođe čekati lepe vesti iz Norćepinga narednog vikenda

Od četiri ljuta gusara ostala su tri. Lud je bio u ponedeljak na severu Evrope, ali su rezultati donekle bili i očekivani. Sve se lepo „zakuvalo“ u borbi za šampionski pehar, koja će i definitivno biti oknočana u poslednjem kolu. Jurgorden je na veoma lak način danas slavio protiv Erebra 3:0 (1:0), te mu tako sada za trofej nedostaje svega jedan bod ili po kiks Malmea i Hamarbija u poslednjem kolu.

Erebro je danas bio mačiji kašalj, i može se reći da je izvršio pravo „samoubistvo“. Već na isteku prvog minuta igre, Rajt je poleteo i raširio ruke u kaznenom prostoru, sudija isprva nije sudio penal, ali je na asistenciju iz VAR sobe ipak pokazao na belu tačku. Odgovornost je preuzeo Fredrik Ulevštad, koji je šutirao u levu stranu, a iako je golman Janson pogodio stranu, lopta je završila u mreži.

Nastavio je Jurgorden da ređa šanse pred golom Erebra i u preostalom delu prvog poluvremena. Mogli su na 2:0 da povise Ulevštad, kao i Haris Radetinac, ali su bili neprecizni, pa se na veliki odmor ipak otišlo sa samo jednim golom razlike.

Ipak, svih muka je Jurgorden rešio njihov najbolji napadač, a od danas i prvi strelac Alsvenskana, Mohamed Buja Turaj. Loše je loptu zahvatio Frederik Ulevštad pri šutu, ali je ona nekako došla do Turaja koji je prevario golmana, iako se isprva činilo da se nalazi u ofsajd poziciji.

Šlag na tortu stavio je jedan fudbaler koji rodom potiče sa ovih prostora. Emir Kujović iz Bijelog Polja postavio je konačnih 3:0, iako je, mora se reći, Džonatan Ring odradio najveći deo posla, pošto je uspeo da predribla gotovo čitavu odbranu Erebra.

Drugi meč dana bio je podjednako važan u borbi za sam vrh, pošto su dva direktna konkurenta išla jedan na drugog. U borbi između Malmea i AIK-a iz Stokholma kao bolji je izašao klub sa juga Švedske 2:0 (0:0), koji je tako zadržao nadu da bi u slučaju kiksa Jurgordena u poslednjem kolu mogao do trofeja.

Očekivano tvrdo igralo se u Malmeu. Znali su i jedni i drugi da ih bod ne vodi nikud, ali nisu smeli da ozbiljnije krenu napred, jer bi ih i poraz i definitivno eliminisao iz dalje trke. Doduše, domaćin je igrao znatno otvorenije, pa je preko Riksa, Bedžima i Bergeta mogao da dođe do pogotka u uvodnih 45 minuta.

No, ono što se nije desilo u prvom poluvremenu, jeste u drugom. Igrao se 78. minut kada su napadači Malmea odigrali lepu akciju. Kao junak je završio Danac, Anders Kristijansen, koji je naleteo na odbijenu loptu i zakucao je u mrežu AIK-a za veliko slavlje na tribinama.

Tim iz Solne je nakon toga krenuo na sve ili ništa, a došlo je upravo ovo drugo. Malme je samo čekao trenutak da kazni AIK, što se desilo u 87. minutu kada je Molins probio po desnoj strani, a Traustason postavio, ispostaviće se konačnih, 2:0.

U preostalom duelu dana, koji nije imao preveliki rezultatski značaj, Elfsborg je na domaćem terenu slavio protiv Geteborga, 2:0 (1:0). Alm je doveo crno-žute u prednost u 34. minutu utakmice, a konačan rezultat postavio je Karlson samo pet minuta po povratku sa pauze.

Ovakav rasplet situacije znači sledeće – Jurgordenu će na gostovanju Norćepingu biti neophodan samo bod kako bi podigao šampionski trofej. Ali tu u sve ulazi dodatna matematika, jer domaćin još uvek može da se bori za četvrto mesto, koje bi eventualno moglo da vodi u evropska takmičenja. Pošto se švedski kup igra tek narednog proleća, bilo bi potrebno da neki od prva tri tima na tabeli Alsvenskana osvoji trofej, kako bi i četvrti otputovao u Ligu Evrope.

Malme će dakle morati da pobedi, a uz to da se nada kiksu Jurgordena. Oni gostuju upravo Erebru, protiv kojeg je danas tim iz Stokholma slavio na domaćem terenu. U istoj situaciji je i Hamarbi, koji traži pobedu protiv Hekena kod kuće.

Sve u svemu, oči će biti uprte ka Norćepingu. Na kraju bi mogla da presudi čak i gol-razlika...

ŠVEDSKA 1 - 29. KOLO

Sundsval - Helsingborg 1:2 (0:0)
Kalmar - Falkenberg 2:3 (0:0)

Heken - Norćeping 0:1 (0:0)
AFC Eskilstuna - Sirijus 0:0
Estersund - Hamarbi 1:2 (0:0)

Jurgoden - Erebro 3:0 (1:0)
Malme - AIK Stokholm 2:0 (0:0)