Najbolji Zvezdin derbi u postbarijevskoj eri

Komentari: 24
Crveno-beli na današnji dan 1998. godine savladali Partizan sa 4:0 na stadionu Rajko Mitić

Navijači Crvene zvezde su poslednjih nekoliko godina željni istinske fudbalske rapsodije u večitim derbijima, pa se s vremena na vreme sećaju nekih ranijih slavlja u kojima su bili dominantan faktor na terenu. Jedan večiti derbi koji definitivno nikada neće zaboraviti odigrao se na današnji dan 1998. godine. Bila je to ne samo najubeljivija pobeda, nego  i najbolja partija crveno-belih u večitim derbijima u postbarijevskoj eri. Partizan je savladan sa 4:0, uz dva gola Dejana Stankovića i po jedan Perice Ognjenovića i Jovana Gojkovića, a mogao je da prođe i znatno gore...

Generacija koju je sa klupe vodio Milorad Kosanović, a na terenu predvodili Dejan Stanković i Perica Ognjenović, tu sezonu je završila na drugom mestu sa dva boda iza kontroverznog šampiona Obilića, ali i 14 bodova viška u odnosu na trećeplasirani Partizan. Nažalost, taj derbi je odigran pred pred polupraznim stadionom. Igralo se u sredu, padala je kiša, a interesovanje publike zbog celokupne situacije tokom te sezone nije bilo previše veliko. Ipak, derbi je nadmašio sva očekivanja.

Partizan je otvorio meč šansama Stoisavljevića i Isailovića, ali je zablistao Dragoslav Jevrić. Sve se na terenu promenilo u 10. minutu, kada je dosuđen slobodan udarac za Crvenu zvezdu. Škorić i Ognjenović su ostavii loptu za Stankovića, a ovaj topovskim udarcem pogodio slobodan prostor u bližem uglu gola Ivice Kralja.

Taj pogodak je u potpunosti isekao goste, koji u nastavku meča gotovo nisu znali šta ih je snašlo na terenu. Zvezda je dobila na samopouzdanju, dodala gas, uraganski napadala, a onda je levom boku u 19. minutu zaplesao Perica Ognjenović. Bivši igrač Real Madrida je driblingom izbacio Bolića, ušao u kazneni prostor, a onda sa ivice peterca pogodio nebranjeni deo mreže Kraljevog gola.
"Zvezda je igrala najlepši fudbal. Ja ne pamtim da li je neko igrao na takav način kao što je igrala Crvena zvezda 1997. i 1998. godine. Perica je bio vanserijski kvalitet, neko ko je mogao da vezuje u čvor protivničke igrače, a onda ja sa druge strane. Neko koje više disciplinovan, radnik, za ekipu, a Parica je donosio taj talenat koji je rešavao utakmice", rekao je svojevremeno Dejan Stanković.

Crveno-beli su već u prvom poluvremenu mogli da nanesu katastrofu večitom rivalu. Sudija Radulović je poništio, čini se čist pogodak domaćina, u akciji kada su sami u kontranapadu pred golom Partizana ostali Stanković i Ognjenović, a sopstvenu mrežu zatresao Taševski. Ipak, dosuđen je ofsajd.

Zvezda je do kraja prvog poluvremena zatresa i stativu Partizanovog gola, a sa uraganskim naletima se nastavilo u drugom poluvremenu. Stopostotna šansa Stankovića, a onda trenutak večeri u 53. minutu. Gojković je poslao loptu za Miodraga Pantelića, a ovaj na drugoj stativi pronašao Stankovića. Zvezda je povela sa 3:0, a kraj linije do zapadne tribine domaći igrači su napravili čuveni "vozić".

Poletna domaća ekipa je nastavila sa uraganskim naletima. Šansu su imali Gojković i Pantelić, a onda je tragično nastradali vezista crveno-belih napravio slalom kroz odbranu Partizana i levim spoljnim delom kopačke poslao loptu pod prečku Kraljevog gola, za konačnih 4:0 u 76. minutu.

Partizan je u poslednjim trenucima utakmice mogao do počasnog pogotka, ali je udarac Stoisavljevića sa ivice kaznenog prostora krznuo desnu stativu Jevrićevog gola.

CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN 4:0 (2:0)