Red Bul je dobro znao šta pravi pre deset godina...
Lajpcig pregazio Zenit kao plitak potok, još jedan korak do sna (VIDEO)

Strojevim korakom Lajpcig je promarširao kroz Sankt Peterburg i trijumfom nad Zenitom od 2:0 i trećom pobedom stigao na korak od plasmana u osminu finala Lige šampiona, ujedeno i najvećeg uspeha na međunarodnoj sceni u istoriji kluba osnovanog relativno skoro.

Za samo deset godina (od 2009. godine kada je osnovan) projekat proizvođača energetskog pića uspeo je da se približi nečemu što sanjaju klubovi na ovim prostorima (proleće u LŠ), a da ne beše glupog poraza od Liona kod kuće u drugom kolu već sada bi se ime RB Lajpciga našlo u kuglici za žreb.

Sjajna i rutinska partija ekipe Julijana Nagelsmana na severu Rusije večeras. Posle gogleterske eksplozije u subotu i trijumfa nad Majncom od čak 8:0 u Bundesligi mladi stručnjak je odlučio da odmori prvog strelca Tima Vernera čiji se izostanak nije ni osetio u igri.

Nemački tim je tako iskusno proučio igru Zenita, poptuno mu paralisao one od kojih započinju opasne akcije, a pogodak u nadoknadi prvog poluvremena posle odbitka kapitena Dijega Demea bila je nagrada za demonstraciju autoriteta i visokog presinga na kojima bi im pozavideli i znatno skuplji timovi na top novou kao što su Liverpul ili Mančester Siti.

Bila je to kruna prvog poluvremena u kojem je Lajpcigu poništen rani gol Marsela Halstenberga u 14. minutu. Opravdano, jer je njegov saigrač igrao rukom u začetku akcije, a dobar pokušaj Emila Forsberga u 42. minutu golman Zenita Keržakov je uspeo da ukroti. Na drugoj strani samo je "iranski Mesi" Saradar Azmun bio raspoložen za igru, ali i nedovoljno skoncentrisan da matira golmana gostiju Gulačija.

Drugo poluvreme donelo je preslikanu igru. Zenit je imao možda veći posed, ali ne i izgledne prilike da stigne do gola. Lajpcig je utakmicu prelomio samo dva minuta nakon što je Verner ušao u igru u 61. Nemački napadač bio je začetnik akcije u kojoj je Forzberg proigrao Zabicera, a Austrijanac bio prebrz za Rakitskog i rutinskim udarcem stavio tačku na trijumf Lajpciga.

Branislav Ivanović je sa kapitenskom trakom oko ruke odigrao svih 90 minuta za ruskog šampiona, ali nije imao čemu da se raduje.

Posle treće pobede Lajpcig se osamio na vrhu grupe, a trijumfom u sledećem kolu kod kuće nad Benfikom i zvanično će obezbediti plasman u osminu finala Lige šampiona i proleće u najelitnijem klupskom takmičenju. Još jedan dokaz da za ozbiljan uspeh ipak trebaju velike pare koje je Red Bul dao Lajpcigu kao krila...