Korak do baskijskog finala Kupa kralja, Edegard se raspucava za mart, Anduva šansa Mirandesa

Na Anoeti 2:1

Bakijski san na korak od jave. Jer samo još 90 minuta deli i Atletik i Real Sosijedad od istorijskog finala Kupa kralja. Dan nakon što je Bilbao savladao Granadu sa 1:0, minimalnu prednost pred revanš na gostovanju sebi je obezbedio i Real Sosijedad savladavši na Anoeti najprijatnije iznenađenje sezone Mirandes sa 2:1.

Istina, ni Atletik ni Sosijedad ne mogu da kažu da su završili posao, pa nek Plavo-beli putuju na noge drugoligašu. Mirandes je voćka čudnovata, a na svojoj Anduvi nije izgubio još od avgusta. Pali su tamo i Selta i Sevilja i Viljareal, dao im je Mirandes zbirno devet golova, pa je sasvim jasno da ni Real Sosijedad ne čeka šetnja po parku.

S tim da je i večeras bilo očigledno da su Baski kvalitetniji sastav. Doduše, ne toliko da bi do rezultata mogli da dođu tek tako. Pošteno su morali da se namuče domaći, znao je to Imanol Alguasil, mogao je uostalom i samo da pita sve pomenute prvoligaše kako su prošli kad su potcenili Mirandes. Ne cene svi klubovi pojednako Kup, ali kad se stigne do polufinala ide se do kraja. Pa je Alguasil izveo najjači sastav na teren i malo na znanje, malo na iskustvo stigao do pozitivnog rezultata.

To iskustvo pominjemo, jer je Odei Onaindija prililčno naivno oborio Portua za penal koji je Mikel Orjazabal u devetom minutu pretvodio u gol za 1:0. Ali i to su zaslužili domaći.

Kao što su zaslužili i taj gol prednosti na kraju, mada su gosti zapretili u 39. minutu kada je Mikael Malsa “opljačkao” Martina Edegarda na sredini terena i asistirao Mateusu Ajasu koji je pogodio za izjednačenje. Samo da bi se Edegard iskupio tri svega tri minuta kasnije i pogodio za ispostavilo se konačnih 2:1 nakon što je Mirandesov golman Hezusa Limonesa odbranio i prvi udarac Norvežanina i kasniji pokušaj Portua. Treći put nije mogao, Edegarda hoće golovi u Kupu, dao ga je i u osmini finala protiv Osasune, pa zatim i u četvrtfinalnoj eliminicaiji madridskog Reala. Taman mu revanš sa Mirandesom pada 4. marta, da se zagreje i pred sudar Norveške sa Srbijom u baražu za plasman na Evropsko prvenstvo.

Mada, možda mu Mirandes pokvari raspoloženje. Ne bi Real Sosijeda smeo ni da pomisli da je svoje obavio. S tim da je šansi imao, ali je Mirandes imao Limonesa na golu. A imaće i prednost domaćeg terena u revanšu. Biće to sasvim drugačija utakmica.

(FOTO: Reuters)