Kako da bude derbi kada desetkovani Ajaks sakrije loptu smešnom PSV Ajndhovenu (VIDEO)

Komentari: 3
Trebalo je da bude i više od 1:0

Ajaks je u ovom trenutku preozbiljan klub i tim za PSV Ajndhoven. Videli se to po rezultatima u ovoj sezoni, a vidi se i po današnjem derbiju. Prvak Holandije je pobedio ljutog rivala 1:0 uprkos seriji povreda. A trebalo je da bude i ubedljivije. Ajaks je bez nekoliko ključnih igrača, a potom i uz čak tri povrede današnjih startera uspeo da očita lekciju Filipsovcima koji nisu stvorili ni čestitu šansu.

Iako Ajaks nije odigrao spektakularno kako ume, čak i sa 70 odsto snage i sa gomilom povreda je prejak za PSV koji se nalazi u agoniji od poečtka sezone. Dok Ajaks beži AZ Alkmaru u borbi za titulu, PSV Ajndhoven tone ka najgoroj sezoni u poslednjih 60 godina. U Evropi su obrukali letos u kvalifikacijama za Ligu šampiona, pa jesenas u Ligi Evrope. Iz Kupa Hoandije su ispali od drugoligaša, a sezona u Erediviziji im ide tako da mogu da zaborave na Ligu šampiona.

Gosti su doputovali u Amsterdam u očajnom raspoloženju i sa gomilom problema. Najbolji igrač Stiven Bergvajn je napustio klub u finišu prelaznog roka i pojačao Totenhem, dok je odlični Urugvajac Gaston Pereiro prešao u Kaljari. Odavno je van konkurencije i teško povređeni napadač Donjel Malen, a zbog suspenzije nije bilo Afelaja. Trener Faber je jedva skrpio tim, a nije odlučio da rizikuje sa najvećim pojačanjem Rikardo Rodrigezom u startnoj postavi nekoliko dana po dolasku Švajcarca iz Milana. Dobio je šansu za debi u drugom poluvremenu.

U domaćem timu nije bilo duže odsutnih Neresa, Zijeha i Blinda, a trener Erik Ten Hag se odlučio za vezni red sa trojicom igrača iz Ajaksove škole (Van de Bek, Etling i Gravenbarh) i napadačkim trilingom u kojem su Rajan Babel i Kvinsi Promes delovali po krlimima, a Dušan Tadić kao najistureniji.

Ajaks je odlično otvorio meč i u prvih dvadesetak minuta bio bolji. Promes, Dest i Tadić su imali šanse, a odličan je na golu gostiju bio Lars Unerstal. Međutim, tada su i maleri počeli da prate domaće. Rajan Babel se lakše povredio, ali je nekako ostao na terenu, dok je Veltman odmah zbog povrede zamenjen u 31. minutu. Još jednom je Unerstal u 34. minutu zaustavio pokušaj Babela, a onda je uprskao sve dobro što je uradio.

Nemački golman je baš loše ispucao loptu u 35. minutu. Dao je pravo u noge Van de Beku koji je krenuo u solo prodor. Virgever je nekako uspeo da mu izbije loptu, ali pravo na nogu Promesu koji je precizno gađao i postigao 11. gol u sezoni.

Nastavio je Ajaks da napada, imao čak 16 šuteva za 45 minuta, a onda ih je zadesio novi maler u poslednjem minutu prvog poluvremena. Promes se povredio i morao je da bude zamenjen. A u 64. minutu je Ten Hag morao da pravi i treću izmenu zbog povreda. Babel nije mogao da nastavi.

Izlasci Ajaksovih krila su dali gostima šansu da predahnu, da se konosliduju i da pokušaju da napadnu. Ali, nisu umeli. Ekipa iz Ajndhovena je lišena bilo kakvog samopouzdanje i ne zna više nikoga da napadne. Najbolju šansu su imali u nadoknadi vremena kada je golman Unerstal krenuo na prekid i loše zahvatio loptu. Pre toga je Ajaks imao sjajnu šansu da sve reši preko Van de Beka. Ipak, na kraju je i 1:0 bilo dovoljno... lep poklon i za trenera Erika Ten Haga koji je danas proslavio 50. rođendan.

HOLANDIJA 1 - 21. KOLO:

AZ Alkmar - RKC Valvajk 4:0 (2:0)