Fantastični AZ Alkmar piše istoriju! Supertalenat Boadu stavio pečat na crnu nedelju Ajaksa i otvorio šampionsku trku (VIDEO)

Komentari: 22
Četa iz Alkmara ruši sve pred sobom

Cele sezone je delovalo da je AZ Alkmar samo simpatično iznenađenje koje će popustiti pod pritiskom posle nekog vremena, a danas na polovini šampionske trke imamo AZ Alkmar koji je legitiman kandidat za titulu u Erediviziji.

U derbiju polusezone, AZ je savladao Ajaks 1:0 golom Majrona Boadua u 90. minutu i tako se izjednačio sa šampionom na prvom mestu tabele. Na Ajaksovoj strani je gol-razlika, ali mu to neće mnogo pomoći ako što pre ne izađe iz crne serije u koju je ušao.

Mirisalo je na razočaravajućih 0:0 koji bi više odgvarali Ajaksu, ali je Boadu u 90. minutu iskoristio očajnu reakciju kompletne Ajaksove odbrane posle kornera i glavom postigao gol vredan otvorene šampionske trke. Sa 11 golova je prvi strelac lige. Da podsetimo, momak ima samo 18 godina?! Odavno Holandija nije imala ovako zanimljivu "devetku". Postao je najmlađi igrač još od Ronalda Kumana koji je u istoj sezoni dao golove protiv Ajaksa, PSV Ajndhovena i Fajenorda.

Prvi put posle 4. avgusta, havarije na krovnoj konstrukciji i “izbgelištva” u Hagu, AZ je zaigrao na svom stadionu u Alkmaru. Momenat nije mogao da bude bolji jer je grad zahvatila ogromna euforija pred dolazak šampiona. A dešavanja prethodne nedelje su dala domaćem timu sva prava da se nada velikoj pobedi. Ajaks je ušao u crnu seriju prošlog vikedna porazom kod kuće od Viljema, potom je doživeo još jednu domaću katastrofu i ispadanje od Valensije u Ligi šampiona, da bi današnjim porazom i definitivno izgubio kapital od šest bodova koji je imao do prošlog vikenda. Prvi put posle skoro 70 godina, Ajaks je vezao tri izgubljene utakmice na kojima nije uspeo ni gol da postigne.

A da je AZ Alkmar definitivno bolna kost u grlu za Ajaks, pokazuju i neki zanimljivi statistički podaci. Ajaksov trener Erik Ten Hag je pobedio Az u gostima samo jednom u četiri meča. I to kada je vodio Utreht. Ajaks je u 2019. godini postigao golove protiv 28 od 29 protivnika koje je imao. Samo nije zatresao mrežu AZ Alkmara prošlog marta. Isto mu se desilo i danas. Nije ni to čudo. AZ je na 12 utakmica ove sezone sačuvao mirnu mrežu, Ajaks samo šest. AZ igra bolju odbranu.

Takođe, ovaj AZ je postao prvi tim u istoriji holandskog fudbala koji je u kalendarskoj godini uspeo da ostvari pet pobeda protiv klubova iz “velike trojke”. Dobili su Ajaks i PSV po dva puta, a Fajenord jednom. Definitivno je ovo neka posebna generacija igrača u istoriji AZ Alkmara…

A vetar u leđa za pobedu im je dala i kadrovska situacija u Ajaksu. Trener Ten Hag je teško sklopio tim za današnji derbi. Na ranije povređene Promesa, Neresa i Labjada su se nadovezale povrede Blinda, Desta  i Taljafika koji je bio nespreman da startuje pa je Ten Hagu posbeno bilo teško da sastavi odbrambenu četvorku. Rizikovao je sa mladim štoperom Perom Šursom i pokajao se. Šurs je bio najveći krivac za pobedonosni gol Boadua jer je jako loše intervenisao. A pokajao se i što je opet dao šansu velikom pojačanju Marinu koji nije ništa pokazao od letošnjeg velikog transfera iz Standarda.

Sa druge strane, AZ je imao kompletan tim na raspolaganju, a olakšavajuća okolnost je bila što je najbolji igrač i strelac tim Majron Boadu propustio gostovanje Mančester Junajtedu u četvrtak i odmoran dočekao derbi.

Značaj utakmice i želja za pobedom su u prvom poluvremenu rezultirali brzim i agresivnim fudbalom, ali bez velikih prilika. Samo je Van de Bek imao veliku šansu za vođstvo, dok je Boadu propustio solidnu šansu za domaće.

Tempo nije opadao ni u drugom poluvremenu, s razlikom što je AZ Alkmar preuzeo Ajaksu ono najvrednije – posed lopte! Retko se viđa da neko namdaši Ajaks u njegovoj igri, a AZ je to uspevao. I pokazao da je u ovom trenutku fizički spremnija i dominantnija ekipa od Ajaksa. Ipak, više šansi su stvorili gostujući fudbaleri preko Tadića, Huntelara, Šursa, mada nijedna od njih nije mogla da se nazove zicerom. Najbolju priliku za AZ Alkmar je propustio Stengs na početku drugog poluvremena, da bi domaći u poslednjih desetak minuta počeli da sabijaju Ajaks na njegovu polovinu. Na čistu fizičku dominaciju…

I kada je izgledalo da će se derbi završiti rezultatom koji je najmanje mogao da se očekuje, loše pozicioniranje Ajaksovih fudbalera je omogućilo najboljem strelcu domaćih da sa peterca postigne gol vredan velike pobede. Ko zna, možda i titule?

AZ Alkmar je napravio možda i ključni korak za otvaranje vrata Lige šampiona. Viljem ima devet bodova manje, PSV 10. Ako čak i ne uspe u šampionskoj trci sa Ajaksom, AZ će skoro sigurno kao drugoplasirani u kvalifikacije za Lige šampiona.

A trener Arne Slot koji je arhitekta svih uspeha ove sezone je ušao u istoriju holandskog fudbala. Kao prvi strateg koji je u polusezoni uspeo da savlada sva tri najveća kluba. I to bez primljenog gola. Pobedili Fajenord u gostima 3:0, PSV u Ajndhovenu sa 4:0 i sada Ajaks 1:0.