Džek Livermor presudio Totenhemu u trećem minutu nadoknade, Pevci ugroženi za Ligu šampiona
Čudo na pomolu! Hotorns slavi, VBA ima šansu da se spasi (VIDEO)

Živ je Vest Brom, umro nije! Mada su ga svi još na polovini prvenstva videli kao sigurnog putnika u Čempionšip, klub iz Birmingema i dalje se drži za slamu spasa. A kako igra u poslednje vreme ne bi bilo iznenađenje da se na volšeban način izbavi i sačuva premijerligaški status. U dramatičnoj završnici susreta na Hotornsu, Vest Bromvič Alibion je poslao na patos Totenhem i sačuvao nadu da će od jeseni opet da se druži sa engleskom elitom - 1:0!

Presudio je Džek Livermor u trećem od pet minuta sudijske nadoknade vremena, tako što je posle kornera bio najsnalažljiviji u petercu gostiju iz Londona, pored zbunjenog Denija Rouza podmetnuo nogu i ubacio loptu u mrežu. Za veliko slavlje na tribinama. Sudeći prema svemu viđenom - zasluženo. Imao je VBA odlične šanse preko Džeja Rodrigeza i Salomona Rondona, pritiskao odbranu Pevaca, što mu se na krjau isplatilo.

Kakav je poduhvat napravio privrmeeni trener Daren Mur svedoči činjenica da su njegovi pitomci u poslednje tri sedmice savladali Mančester junajted na Old Trafordu (1:0), odoleli Liverpulu kod kuće (2:2), savladali Njukasl na Sent Džejms parku (1:0) i današnjom pobedom preskočili Stouk (ispao porazom od Kristal Palasa). Cilj, ipak, još nije ispunjen, jer Sautempton koji ima bod više tek gostuje na Gudisonu, a u poslednjem kolu VBA ide na Selhurst park i potrebna mu je pobeda. Plus, da Sveci ne savladaju Everton.

Totenhem jeste ima prilike - najbolje preko Vanjame i Kejna - ali je porazom sebi zakomplikovao borbu za plasman u Ligu šampiona. Imao je zicer da ostane na bezbednoj udaljenosti od Čelsija, a ovako će Plavci, pod uslovom da u nedeljnom derbiju savladaju Liverpul, imati priliku da se gradskom rivali primaknu na samo dva boda.

Posle četiri sušna kola, u kojima je imao i te kako teške rivale (Čelsi Arsenal i Siti, uz remi sa Stoukom), konačno je pobedio i Vest Hem. I to kad je bilo najpotrebnije. Na gostovanju Lesteru londonski tim je slavio 2:0 i osigurao opstanak dva kola pre kraja turbulentne sezone. Presudio je veći motiv ekipe Dejvida Mojesa, koja se za sve pitala na stadionu King pauer, „vodila“ igru i preko zimskog pojačaanja Žoao Marija povela 1:0 u 34. minutu. Portugalac je dobro pratio akciju, sačekao pas Marka Arnautovića (i Austrijanac se pokazao kao dobra investicija, ovo mu je bila četvrta asistencija, a ima i pet golova, na poslednjih osam susreta) i lako savladao golmana Hamera, pa je već tad postalo jasno da će Vest Hem da se spase.

Konačna potvrda stigla je u 64. minutu zahvaljujući kapitenu Marku Noblu. Iskusni vezista sačekao je odbijenu loptu na više od 20 metara do gola, raspalio po njom i pogodio „malu mrežu“. Taman za ugodno popodne navijača Vest Hema.

Teoretski, selidbu u nži rang izbegao je i Votford, pošto je na Vikaridž roudu u svim segmentima igre nadvisio bezbedni Njukasl (2:1) i postao neuhvatljiv za timove iz opasne zone. Stršljenovi su od starta nametnuli žestok ritam, iskoristviši uraganske napade da otklone i najmanju sumnju po pitanju statusa. Blistao je Rikardo Pereira, već u drugom minutu sačekao je dodavanje Dukura i nemarkiran savladao Dubravku, da bi u 28. probio levom stranom, centrirao na drugu stativu, a Andre Grej glavom doneo domaćinu ogromnih 2:0.

Mogao je Votford i ubedljivije da slavi, međutim, kapiten Troj Dini nije iskoristio jedanaesterac. U najmanju ruku sumnjiv, jer je pitanje da li je start Damanta nad Grejom bio za najstrožu kaznu. Slovački golman Maritn Dibravka se postarao da koliko-toliko pravda bude namirena, odbranio je udarac sa 11 metara, potom još jedan pokušaj Dinija i dano Bentezovom timu nadu, koju je početkom drugog dela Ajozi Perez pretvorio u počasni gol.

Posle pet utakmica bez slavlja pobedu je zabeležio i Bormut. Odlučila je minijatura domaćih igrača, koji su u završnici prvog poluvremena nasamarili odbranu Svonsija, svi su očekivali direktan šut Surmana iz slobodnog udarca, ovaj je samo odložio loptu za Rajana Frejzera, a škotski vezista iz još bolje pozicije matirao Fabijanskog i ostavio Svonsi da u poslednja dva kola, protiv Sautemptona i Stouka, rešava pitanje opstanka.

Ruku na srce, Labudovi obe utakmice igraju na svom terenu i trebalo bi bar jednu meč loptu da iskoriste.

ENGLESKA 1 - 37. KOLO

Brajton - Mančester Junajted 1:0 (0:0)