Benfiki se raspada već viđena titula, ne pomaži ni penali, ni osam minuta nadokande (VIDEO)

Komentari: 9
Porto preuzeo prvo mesto
(©AFP)

Sedam bodova prednosti u portugalskoj Primeiri na polovini šampionske trke obično znače i da je ona gotova. Pogotovo ako je Benfika ta koja ima prednost. Lisabonski Orlovi su imali seriju od 16 pobeda u prvom delu sezone i izgedalo je kao izvesno da će odbraniti titulu.

Međutim, ove sezone je na pomolu jedan od najvećih preokreta u istoriji portugalskog fudbala. Benfika je večeras posle pet meseci pala sa prvog mesta pošto je nastavila sa serijom loših igara i rezultata u poslednjih mesec dana. Prokockala je veliku prednoist i sada kasni bod za Portom.

Posle poraza od Porta i Brage u poslednja tri kola, Benfika je večeras na svom terenu odigrala samo 1:1 protiv Moreirensea, a i taj bod im je doneo sudija u 90. minutu. Ni dva penala, ni skandaloznih osam minuta nadoknade nisu bili dovoljni Orlovima da savladaju Moreirense, a morali su jer ih je Porto dva sata ranije prestigao pobedom nad Santa Klarom. Sada su Zmajevi preuzeli prvo mesto i imaju još 11 utakmica da ga sačuvaju.

Porto je prvo odradio ono što je bilo do njega. Pobedio je 2:0 na gostovanju Santa Klari. Desni bek Vilson Manafa je u 37. minutu posle solo prodora i duplog pasa sa Seržom Oliveirom izašao sam pred gol domaćina i postigao prvenac u sezoni. Nije mogao da izabere bolji momenat jer je Porto igrao prilično slabo i bio je to jedini put u okvir gola u prvom poluvremenu.

Santa Klara je i u drugom poluvremenu bila ravnopravan rival, ali nije uspela da stvori konkretne šanse. Porto je mogao sve da reši sredinom drugog poluvremena pošto je iznenada dobio penal. Golman Marko Pereira je čistu loptu pokupio tako što je udario kolenom u glavu Otavinja i skrivio je penal. Ali, Aleks Teljes je promašio gol sa 11 metara.

Na njegovu sreću, iskusni štoper Ivan Markano je pogodio glavom posle prekida pet minuta kasnije i overio je pobedu Porta.

A onda se čekao kiks Benfike koji se ni najveći optimisti među navijačima Porta nisu nadali. Bez obzira na Benfikinu formu u poslednjih mesec dana i Moreirenseov rast forme, ovo je bio zicer za Orlove.

Međutim, gosti su po šansama bili makar ravnopravan rival u prvih 45  minuta i najavili su dramu. Fabio Abreu je imao dve dobre šanse, Žoao Aurelio jednu, dok su kod Benfike najbolje prilike popustili Vinisijus (prazan gol), Grimaldo (stativa iz centaršuta), Pici (odbranio golman) i Ruben Dijaš (promašio sa pet metara).

Kada je sudija Verisimo na početku drugog poluvremena svirao više nego sumnjiv penal za Benfiku, delovalo je da je Moreirense slomljen i da će Orlovi poroditi pobedu. Međutim, Pici je promašio gol. Minut kasnije se mreža Moreirensea zatresla, Rafa Silva je pogodio ali je VAR poništio gol jer je Pici igrao rukom.

Trener domaćih je počeo da menja i ubacuje napadače, a publika ga je častila zvižducima zbog igre Benfike. Rezervista Dijego Souza je odmah zapretio po ualsku na teren, a onda potpuni šok. Posle sjajne akcije gostiju, Fabio Abreu je pogodio za 0:1 na Lužu!

Usledila je totalna ofanziva Benfike, još promašenih šansi i umalo 0:2 da Vlahodimos nije odbranio šut Neta. Vrhunac drame je bio u 90. minutu. Sudija je po drugi put u korist Benfike pokazao na belu tačku posle teatralnog pada Servija, a onda i čak osam minuta nadoknade. Pici je opet šutirao, golman mu je odbranio, ali mu se ovoga puta lopta odbila i konačno je dao gol.

Benfika je pokušala sve do kraja, ali su gosti uspeli nekako da se odbrane i izvuku herojski bod i zaslužen bod. Ceo meč za Moreirense je odigrao srpski štoper Lazar Rosić